Thursday, January 17, 2013

Aruküla mõis Järvamaal

Aruküla mõisaid on Eestis kaks, üks Harjumaal ning teine Järvamaal, Koeru vallas. Viimane, kõrgklassitsistlik kahekorruseline mõisamaja kerkis 19.sajandil tänu von Tollidele. Hoone esifassaadi ilmestab sammastega portikus ning ehitist kaunistavad stukkornamendid.  Ehk lasub viimastel ülesanne jutustada oma kipsiseid lugusid aadlipere tegemiste-hobide-ajaloo kohta. Tagafassaadil hakkab silma astmikfrontoon, sekka on reastataud ka käputäis kaaraknaid, koomilisena mõjuvad endilt krohvi heitnud telliskivisambad. Osaliselt on säilinud mõisa malmist uhke sepisornamendiga piirdeaed.

Kaevumaja: selle pisikese kaevumaja juures pajatas giid ühe loo. Kahjuks on vahepealsed kuud oma laastava töö teinud ja koos fotol oleva rohelusega on minema pühitud ka antud loo täpne sisu minu mälust. Ebatäpne sisu seevastu on aga, et kaevumaja ja peahoone asukoht teineteise suhtes ei ole loomulikult juhuslik, vaid mängus on rangelt välja arvutatud kaugused ja ühine telg ning kõik ikka selleks, et mõisarahvas end oma kodus piisavalt mõnusalt tunneks ja võimalikult kauneid vaateid nautida saaks.


Vana ja uus: vanal fotol, mille leidsin siit, võib silmata tagafassaadil rõdule kombineeritud varjualust.  

Mõisapreili: mõni aeg tagasi juba kirjutasin fotost, mille avastasin sellelt lehelt. Vanale fotole on jäädvustatud Aruküla mõis, samuti keegi aadlineiu. Enamus minuni jõudnud mõisarahvast kujutavatest piltidest omavad üsna suurt sarnasust  - härrased on sättinud end kenasti istuma, seisma või sulnilt nõjatuma, sageli ei jää kaadrist välja ka parimad hobused ja moodsaimad sõidukid. Kõigi osaliste tardunud kujudest õhkub taotluslikku peenekoelisust ja väärikust. Antud foto seevastu, olles umbes sada aastat vana, mõjub kuidagi tänapäevaselt. Seda silmitsedes kangastuvad praeguste aegade noored, kes üksteisest igal sammul digikaga pilte klõpsivad, lollitades kaamerasilma ette hüppavad ja niisama ringi silkavad. Vana foto tagamaid teadmata mõjub tütarlaps poolkogemata pildile jäänuna ja tekib kerge talupoeglik kahjurõõm (mis on küll igati heatahtlik) asjaolu üle, et fotograafile poseerimisest priil ajal olid aadlikud pisut vähem peenekoelisemad ja nende lapsed tegid aegajalt lollus.

Kõrvalhooned: kunagisest mõisa aidast on nüüdseks saanud Aruküla kauplus. Tõllakuurist on järel vaid varemed. Mõisa peahoones hakkas juba 20ndatel tegutsema kool ning tegutseb siiani.
Tõllakuur
Ait
Aastal 1914

No comments:

Post a Comment